Translate

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Sylwia Głaszczyk. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Sylwia Głaszczyk. Pokaż wszystkie posty

13 czerwca 2015

Polskie aktorki, które lubię z wielu irracjonalnych względów




WITAJCIE!
Dzisiejszy post poświęcony jest aktorkom, które lubię i cenię od zawsze i które nigdy nie znikną z mojej listy! Kolejność - oprócz pierwszej Pani na tej liście - absolutnie przypadkowa.
 

JOANNA PACUŁA,ona jedna zawsze i wszędzie pierwsza na mojej długiej liście filmowych zdolnych i pięknych kobiet: za to, że jest jedyna w swoim rodzaju, za różne dziwne, urocze minki, łykanie pigułek i scenę w szpitalu w duecie z Kazimierzem Kaczorem w popularnym serialu; za "Moja mowa będzie krótka..." w innym oraz za "Polish Beauty" na wielu okładkach i rozkładówkach zagranicznych pisemek. Najpiękniejsza aktorka w historii kina i jedna z najpiękniejszych modelek ever.
 
 
DOROTA STALIŃSKA za świetne role w filmach Barbary Sass, za to, że była cudowną Ordonką i etatową twardzielską i za wywiad z Joanną Pacułą. 
 
 

 ANNA DYMNA, za bandaże w "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", cudną nagość w "Dolinie Issy", nauczenie się na pamięć wielu stron słów Tadeusza Różewicza i opiekę nad podopiecznymi Fundacji.


EWA SZYKULSKA, za prześliczną wiolonczelistkę, "Dziewczyny do wzięcia" i "Jasiu, czy ty mnie jeszcze kochasz?" (kto oglądał, ten czai).


DANUTA KOWALSKA, za to, że była śliczna i wiedziała, kiedy odejść.


BARBARA KWIATKOWSKA - LASS, za "Jowitę" i za to, że wszystkie dziewczyny i żony Romana były do niej podobne.


AGATA KULESZA, za to, że potrafi być bardzo brzydka i robi to niezwykle pięknie.


ELŻBIETA BARSZCZEWSKA, za mało przedwojenną, bardzo uniwersalną urodę.


POLA NEGRI, za to, że nawet w gejach wzbudzała ciepłe uczucia.


AGNIESZKA WAGNER, za to, że jest prześliczna.


KALINA JĘDRUSIK, za umiejętność bycia Julią.


MAŁGORZATA BRAUNEK, za okulary w "Polowaniu na muchy", cycki w "Potopie" i za to, że była... BELLA!


HALINA ROWICKA, za "Bajki Pana Perrault" i za to, że nadal jest piękna.
 

MARTA KLUBOWICZ, za piękno, wiersze i Mgiełkę.


GRAŻYNA BARSZCZEWSKA, za to, że przeczytała za mnie "Na fejsie z moim synem".


EWA LEMAŃSKA, za to, że jej uroda zapadła mi w pamięć.


GABRIELA KOWNACKA, za boską rolę w nieboskiej "Trędowatej".


EWA DAŁKOWSKA, za cudny głos, za polonistykę, Olesię w "Nocach o dniach" oraz za zaśpiewanie na PPA we Wrocławiu wiersza F.G. Lorci.


ALEKSANDRA ŚLĄSKA, za "Basta!" w serialu o krótlowej i iskrę w oczach.


MAGDA TERESA WÓJCIK, za to, że stała się bezbłędną matką Królów.


ANNA SENIUK, za wielki talent i równie wielki temperament.



BOŻENA ADAMEK, za świetne odegranie ataku epilepsji ("Królowa Bona"), cudne włosy i niezwykłą delikatność.


DANUTA SZAFLARSKA, za piękno nie tylko duchowe.
 

IRENA KWIATKOWSKA, za to, że była prawdziwą muzą!



JOWITA BUDNIK, za piękne imię i za "Papuszę".


POLA RAKSA za "jej Poli Raksy twarz".


LUCYNA WINNICKA, za mateczkę od aniołów.


ANNA CIEPIELEWSKA, za ciepło...


MARIA PROBOSZ, za "Jestem dziwką, jestem!" w filmie "Alabama" i jedno z najpiękniejszych filmowych  ciał PRL-u.



AGATA BUZEK, za to, że buzuje w niej niemały talent oraz dwie role w spektaklach Teatru TV: "E.E." wg Olgi Tokarczuk i "Moją córeczkę" wg Tadeusza Różewicza.


KATARZYNA FIGURA, za "Kiler, trzysta dolarów, uchujałeś, co ja sobie za to kupię, waciki?!" i jej pociąg do Hollywood.


JADWIGA JANKOWSKA - CIEŚLAK, za podobieństwo do Sissy Spacek i świeże "Inne spojrzenie".


KRYSTYNA JANDA, za urocze "dawanie po dźwiękach" i Antoninę Dziwisz.


MAGDALENA CIELECKA, za to, że ładnie śpiewa i za jedną, odważną scenę w "S@motności w Sieci" oraz za teatralną Dulską.


HELENA NOROWICZ, za to, że po osiemdziesiątce została wziętą modelką.


GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA, za "Cała jestem w maku" (film pt. "Magnat"), "Krótki film o miłości" oraz "Podróżą każda miłość jest" na PPA we Wrocławiu.


JADWIGA SMOSARSKA, za oczy, w których można utonąć.


RYSZARDA HANIN, za to, że była.


STANISŁAWA CELIŃSKA za "Sracz znajdował się dwadzieścia kroków od wyra", "Song sprzątaczki". "Atramentową rumbę", duet z Dyjakiem oraz oswajanie własnych demonów.
 

KRYSTYNA FELDMAN, nie tylko za Nikifora, przede wszystkim za "O, święta męczennico!" w świetnym filmie pt. "Głos z tamtego świata".


JADWIGA BARAŃSKA, za to, że kocham ją bezwarunkowo i za to, że nie umiem sobie wyobrazić innej aktorki w roli Barbary Niechcic.


DANUTA STENKA, za to, że schudła i tego się trzyma.


KINGA PREIS, za piosenkę "Kraków", Aśkę z Arcu i miłosną scenkę w filmie "W ciemności".


TERESA BUDZISZ - KRZYŻANOWSKA za Hamleta.


ANNA POLONY, nie wiem, za co?


EWA BŁASZCZYK, za rolę w serialu "Dom" i w "Nadzorze", świetne interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej i niezwykłą determinację oraz wytrwałość.


MARIA HOMERSKA, za różowe ściany na pająki w "07 zgłoś się" i wszelkiej maści hrabianki.


KRYSTYNA TKACZ, za absolutnie bezbłędny wokal i cudowną interpretację wiersza Rilkego "Samotność jest jak deszcz"!


EWA SKIBIŃSKA, za bezbłędne teatralne trio z Igorem Przegrodzkim i Jerzym Schejbalem w "Garderobianym", rolę w sztuce Różewicza, filmową Olę Watową i urodę.
 
 
ZOFIA CZERWIŃSKA za „Bujaj” w Alternatywy 4 i wszystkie inne wielkie małe role, epizody. 


SYLWIA GŁASZCZYK, za to, że była cudownym aniołem(forever & ever in my heart) i za to, że to właśnie Jej oraz Sylvii Plath moja córka zawdzięcza swoje drugie imię...
*
zjęcia Aktorek z internetu