WITAJCIE!
Dzisiejszy post poświęcony jest aktorkom, które lubię i cenię od zawsze i które nigdy nie znikną z mojej listy! Kolejność - oprócz pierwszej Pani na tej liście - absolutnie przypadkowa.
JOANNA PACUŁA,ona jedna zawsze i wszędzie pierwsza na mojej długiej liście filmowych zdolnych i pięknych kobiet: za to, że jest jedyna w swoim rodzaju, za różne dziwne, urocze minki, łykanie pigułek i scenę w szpitalu w duecie z Kazimierzem Kaczorem w popularnym serialu; za "Moja mowa będzie krótka..." w innym oraz za "Polish Beauty" na wielu okładkach i rozkładówkach zagranicznych pisemek. Najpiękniejsza aktorka w historii kina i jedna z najpiękniejszych modelek ever.
DOROTA STALIŃSKA za świetne role w filmach Barbary Sass, za to, że była cudowną Ordonką i etatową twardzielską i za wywiad z Joanną Pacułą.
ANNA DYMNA, za bandaże w "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", cudną nagość w "Dolinie Issy", nauczenie się na pamięć wielu stron słów Tadeusza Różewicza i opiekę nad podopiecznymi Fundacji.
EWA SZYKULSKA, za prześliczną wiolonczelistkę, "Dziewczyny do wzięcia" i "Jasiu, czy ty mnie jeszcze kochasz?" (kto oglądał, ten czai).
BARBARA KWIATKOWSKA - LASS, za "Jowitę" i za to, że wszystkie dziewczyny i żony Romana były do niej podobne.
ELŻBIETA BARSZCZEWSKA, za mało przedwojenną, bardzo uniwersalną urodę.
POLA NEGRI, za to, że nawet w gejach wzbudzała ciepłe uczucia.
AGNIESZKA WAGNER, za to, że jest prześliczna.
KALINA JĘDRUSIK, za umiejętność bycia Julią.
MAŁGORZATA BRAUNEK, za okulary w "Polowaniu na muchy", cycki w "Potopie" i za to, że była... BELLA!
HALINA ROWICKA, za "Bajki Pana Perrault" i za to, że nadal jest piękna.
POLA NEGRI, za to, że nawet w gejach wzbudzała ciepłe uczucia.
AGNIESZKA WAGNER, za to, że jest prześliczna.
KALINA JĘDRUSIK, za umiejętność bycia Julią.
MAŁGORZATA BRAUNEK, za okulary w "Polowaniu na muchy", cycki w "Potopie" i za to, że była... BELLA!
HALINA ROWICKA, za "Bajki Pana Perrault" i za to, że nadal jest piękna.
MARTA KLUBOWICZ, za piękno, wiersze i Mgiełkę.
GRAŻYNA BARSZCZEWSKA, za to, że przeczytała za mnie "Na fejsie z moim synem".
EWA LEMAŃSKA, za to, że jej uroda zapadła mi w pamięć.
GABRIELA KOWNACKA, za boską rolę w nieboskiej "Trędowatej".
GRAŻYNA BARSZCZEWSKA, za to, że przeczytała za mnie "Na fejsie z moim synem".
EWA LEMAŃSKA, za to, że jej uroda zapadła mi w pamięć.
GABRIELA KOWNACKA, za boską rolę w nieboskiej "Trędowatej".
EWA DAŁKOWSKA, za cudny głos, za polonistykę, Olesię w "Nocach o dniach" oraz za zaśpiewanie na PPA we Wrocławiu wiersza F.G. Lorci.
ALEKSANDRA ŚLĄSKA, za "Basta!" w serialu o krótlowej i iskrę w oczach.
MAGDA TERESA WÓJCIK, za to, że stała się bezbłędną matką Królów.
ANNA SENIUK, za wielki talent i równie wielki temperament.
BOŻENA ADAMEK, za świetne odegranie ataku epilepsji ("Królowa Bona"), cudne włosy i niezwykłą delikatność.
ALEKSANDRA ŚLĄSKA, za "Basta!" w serialu o krótlowej i iskrę w oczach.
MAGDA TERESA WÓJCIK, za to, że stała się bezbłędną matką Królów.
ANNA SENIUK, za wielki talent i równie wielki temperament.
BOŻENA ADAMEK, za świetne odegranie ataku epilepsji ("Królowa Bona"), cudne włosy i niezwykłą delikatność.
DANUTA SZAFLARSKA, za piękno nie tylko duchowe.
IRENA KWIATKOWSKA, za to, że była prawdziwą muzą!
POLA RAKSA za "jej Poli Raksy twarz".
ANNA CIEPIELEWSKA, za ciepło...
MARIA PROBOSZ, za "Jestem dziwką, jestem!" w filmie "Alabama" i jedno z najpiękniejszych filmowych ciał PRL-u.
AGATA BUZEK, za to, że buzuje w niej niemały talent oraz dwie role w spektaklach Teatru TV: "E.E." wg Olgi Tokarczuk i "Moją córeczkę" wg Tadeusza Różewicza.
KATARZYNA FIGURA, za "Kiler, trzysta dolarów, uchujałeś, co ja sobie za to kupię, waciki?!" i jej pociąg do Hollywood.
JADWIGA JANKOWSKA - CIEŚLAK, za podobieństwo do Sissy Spacek i świeże "Inne spojrzenie".
KRYSTYNA JANDA, za urocze "dawanie po dźwiękach" i Antoninę Dziwisz.
MAGDALENA CIELECKA, za to, że ładnie śpiewa i za jedną, odważną scenę w "S@motności w Sieci" oraz za teatralną Dulską.
MAGDALENA CIELECKA, za to, że ładnie śpiewa i za jedną, odważną scenę w "S@motności w Sieci" oraz za teatralną Dulską.
HELENA NOROWICZ, za to, że po osiemdziesiątce została wziętą modelką.
GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA, za "Cała jestem w maku" (film pt. "Magnat"), "Krótki film o miłości" oraz "Podróżą każda miłość jest" na PPA we Wrocławiu.
JADWIGA SMOSARSKA, za oczy, w których można utonąć.
RYSZARDA HANIN, za to, że była.
STANISŁAWA CELIŃSKA za "Sracz znajdował się dwadzieścia kroków od wyra", "Song sprzątaczki". "Atramentową rumbę", duet z Dyjakiem oraz oswajanie własnych demonów.
KRYSTYNA FELDMAN, nie tylko za Nikifora, przede wszystkim za "O, święta męczennico!" w świetnym filmie pt. "Głos z tamtego świata".
JADWIGA BARAŃSKA, za to, że kocham ją bezwarunkowo i za to, że nie umiem sobie wyobrazić innej aktorki w roli Barbary Niechcic.
DANUTA STENKA, za to, że schudła i tego się trzyma.
KINGA PREIS, za piosenkę "Kraków", Aśkę z Arcu i miłosną scenkę w filmie "W ciemności".
TERESA BUDZISZ - KRZYŻANOWSKA za Hamleta.
ANNA POLONY, nie wiem, za co?
EWA BŁASZCZYK, za rolę w serialu "Dom" i w "Nadzorze", świetne interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej i niezwykłą determinację oraz wytrwałość.
MARIA HOMERSKA, za różowe ściany na pająki w "07 zgłoś się" i wszelkiej maści hrabianki.
KRYSTYNA TKACZ, za absolutnie bezbłędny wokal i cudowną interpretację wiersza Rilkego "Samotność jest jak deszcz"!
EWA SKIBIŃSKA, za bezbłędne teatralne trio z Igorem Przegrodzkim i Jerzym Schejbalem w "Garderobianym", rolę w sztuce Różewicza, filmową Olę Watową i urodę.
EWA SKIBIŃSKA, za bezbłędne teatralne trio z Igorem Przegrodzkim i Jerzym Schejbalem w "Garderobianym", rolę w sztuce Różewicza, filmową Olę Watową i urodę.
ZOFIA CZERWIŃSKA za „Bujaj” w Alternatywy 4 i wszystkie inne wielkie małe role, epizody.
SYLWIA GŁASZCZYK, za to, że była cudownym aniołem(forever & ever in my heart) i za to, że to właśnie Jej oraz Sylvii Plath moja córka zawdzięcza swoje drugie imię...
*
zjęcia Aktorek z internetu








1987.jpg.7b955648f16d35f50f6c35cd8448842b.jpg)


1989.jpg.8fa26c604974fd0f454dfd9c05fbfb95.jpg)

















































